Aktualności

Firma Michelin sfinansowała zakup pięciu nowych kardiomonitorów Powiatowemu Szpitalowi Pomocy Maltańskiej w Barczewie. To sprzęt, który zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. We wtorek (09.08) odbyło się oficjalne przekazanie czeku.
Przekazanie czeku na 20 tys. zł odbyło się w uroczystej atmosferze. I nic dziwnego, bo było to doniosłe wydarzenie. Dzięki tej darowiźnie firmy Michelin Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie będzie mógł kupić pięć nowych kardiomonitorów.

Cały artykuł dostępny tutaj.


I Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych z Barczewa do Św. Lipki

„To nie wiara czyni cuda, ale człowiek. W sobotę z Barczewa wyruszyła I Maltańska Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Świętej Lipki. Uczestniczyli w niej podopieczni Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich i Fundacji „Przyszłość dla dzieci”.

Cały artykuł dostępny tutaj.


 

 

 

Szanowni Państwo,

z ogromną przyjemnością informujemy, że w sobotę 13 maja 2017r. odbędzie się  I Maltańska Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych z Barczewa do Sanktuarium w Św. Lipce.

Pielgrzymka została objęta honorowym patronatem Pana Aleksandra hr. Tarnowskiego – Prezydenta Zakonu Maltańskiego w Polsce.

W pielgrzymce wezmą udział m.in. podopieczni Fundacji „Przyszłość dla dzieci” z rodzinami, pracownicy Grupy WM, pracownicy i wolontariusze Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie oraz pracownicy i podopieczni DPS Michała Archanioła w Szyldaku.

PLAN PIELGRZYMKI

9.00 – zbiórka pielgrzymów w Szpitalu Maltańskim w Barczewie
9.30 – wyjazd z Barczewa do św. Lipki
11.30 – koncert organowy w Sanktuarium w Św. Lipce
12.00 – Msza Św.
13.15 – wyjazd ze Św. Lipki do Barczewa
14.00 – piknik maltański na terenie Szpitala w Barczewie

Zabezpieczenie medyczne: Maltańska Służba Medyczna Oddział Warszawa

Bardzo serdecznie zapraszamy członków rodzin naszych pacjentów do wspólnego pielgrzymowania oraz udziału w pikniku.Jednocześnie bardzo prosimy o zabezpieczenie własnego transportu.

W miarę możliwości w przypadku pojedynczych osób udostępnimy miejsce w autokarze.

 

                                                                                       W imieniu organizatorów
Edyta Skolmowska
dyrektor Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie


Życzenia wielkanocne »

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych

Dyrekcja i Pracownicy

Szpitala Pomocy Maltańskiej 

w Barczewie

składają najserdeczniejsze życzenia

radosnych i pogodnych chwil

w gronie najbliższych,
pełnych wiary, nadziei i miłości,

obfitych łask i błogosławieństw bożych,
aby stały się one źródłem wzmacniania ducha

i natchnęły nas nadzieją na nowe życie

dla

Wszystkich Pacjentów i ich Rodzin

oraz

Przyjaciół naszego Szpitala


BIEGNĘ DLA TYCH, KTÓRZY MARZĄ BY CHODZIĆ

Drodzy Przyjaciele Zakonu Maltańskiego.
W niedzielę, 2 kwietnia 2017, podczas maratonu w Dębnie zakończyliśmy 3 akcję sportowo – charytatywną programu Zakon Maltański Ekstremalnie. Znane osoby: Jurek Skarżyński – guru polskiego maratonu, Wojtek Ratkowski Mistrz Polski z 84 r., aktorka Karolina Gorczyca, mistrz windsurfingu Przemek Miarczyński oraz byli lekkoatleci Paweł Januszewski i Sebastian Chmara, mecenas Andrzej Zwara i organizator AKCJI Tomasz Tarnowski, członek ZPKM podjęły trud przygotowań maratońskich i pobiegły dla tych, którzy marzą by chodzić – dla podopiecznych Zakonu Maltańskiego w Polsce.
Przedstawiamy podsumowanie akcji oraz FILM z Dębna http://maraton.zakonmaltanski.pl/bieglismy-tam-gdzie-aniolom-sie-juz-nie-chce-podsumowanie-film/
Ogromne emocje sportowe i osobiste chcemy nadal przekładać na pomoc dla osób niepełnosprawnych.
Relacja z Dębna http://maraton.zakonmaltanski.pl/maraton-nie-wybacza/
Apel uczestników http://maraton.zakonmaltanski.pl/obys-nigdy-nie-musial-czekac-na-nasza-pomoc/

Darowizny:

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska”.
Nr rachunku bankowego: PKO BP S.A. 51 1020 1156 0000 7602 0089 7512
z dopiskiem „Maraton 2017”
Przekaż 1% KRS 0000174988

1. Dzięki wpłatom sponsorów zakupiliśmy (w styczniu 2017) m.in. Cyber-Oko, urządzenie monitorujące i realizujące terapię osób pozostających (m.in.) w śpiączce. Ten zakup znacznie zwiększa możliwości terapeutyczne szpitala w Barczewie.
2. Wpłaty od darczyńców prywatnych nadal trwają .
Dziękujemy: partnerowi strategicznemu, PKO Bankowi Polskiemu S.A., sponsorom: Grupa Energa S.A., ALTUS TFI i firma KPMG. Dziękujemy licznym mediom: dziennikowi Rzeczpospolita, „Trójce” PR3, Tygodnikowi Gość.pl, Wp.pl – Grupa Wirtualna Polska, portalowi MaratonyPolskie.pl. Nagrody w konkursie ufundowali: Diverse, Ziaja, Sklep Biegacza. W różnej formie wsparli akcję: wydawnictwo biznesowe ODDK, spółka ZŁOTA44 oraz sieć Hoteli Heritage Hotels.
W imieniu podopiecznych Fundacji oraz Zakonu Maltańskiego serdecznie dziękujemy.


zpkmSopot, 10 lutego 2017

Szanowni Państwo,

11 lutego, po raz 25 będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II. To dzień naszych podopiecznych – chorych, dla których, jako szpitalnicy, poświęcamy własny czas.

Ułomność naszego ciała jest naturalna, a jednak potrafi prowadzić do wykluczenia, cierpienia, czasem wręcz poniżenia człowieka. Osoba chora, pomimo wielu przeciwności, trwa w nadziei na lepszy dzień i wyzdrowienie, ponosi fizycznie ciężar choroby i psychicznego odrzucenia i nie jest to stan chwilowy, lecz często codzienność.

Należy pamiętać, że spotkanie osoby chorej i zdrowej daje też szanse na wejście w relację głęboko humanistyczną, gdzie pierwsza osoba może być traktowana w normalny sposób, co pozwala jej nie pamiętać o przeciwnościach losu, natomiast druga może czerpać z tej wyjątkowej siły i nadziei jaką wielu chorych posiada.
Tworzenie płaszczyzny poszanowania dla życia w każdej postaci jest jednym z głównych celów działania Zakonu Maltańskiego.

W tym szczególnym dniu, chciałbym życzyć wszystkim chorym siły i wytrwałości oraz umiejętności dzielenia się z otoczeniem właśnie tymi cechami. Pragnę też podziękować członkom Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, wolontariuszom, oraz naszym sympatykom, za obecność, postawę i Wasze działanie.

Aleksander Tarnowski
Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich


barczewo-szpital

 

ZAPROSZENIE

W imieniu własnym i pracowników

Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie

mam zaszczyt zaprosić

naszych pacjentów i członków rodzin

na uroczyste obchody

Międzynarodowego Dnia Chorego,

które odbędą w czwartek 9 lutego 2017r.

 • o godz. 10.30 – występ muzyczny w sali konferencyjnej
 • o godz. 13.30 – Msza Św. w Kaplicy Szpitala.

 

                                                      Edyta Skolmowska

                                                     dyrektor Szpitala


bieg1

bieg2Przekaż 1% podatku na Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie.

Jak przekazać 1% podatku?

Wypełniając odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT (28, 36, 36L, 37, 38), należy wpisać KRS: 0000174988

W pozycji INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE można uszczegółowić cel, na jaki chcemy przekazać swój 1%. Tu należy wyraźnie wpisać: Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie.

Zapraszamy do współpracy i wsparcia naszego Zakładu. Serdecznie dziękujemy.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii „Z życia Szpitala 2016” – Zdjęcia dostępne tutaj.


barczewo-szpital

 

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” – Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” Oddział w Barczewie bardzo serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie organizacyjne Klubu Wolontariusza – Seniora, które odbędzie się we wtorek 15 listopada 2016r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej naszego zakładu w Barczewie przy ul. Niepodległości 9.

Jeśli masz trochę wolnego czasu i odczuwasz chęć pomagania potrzebującym – przyjdź, posłuchaj, powiedz czego oczekujesz! Może razem uda nam się pomóc innym !

Z nadzieją na spotkanie
Edyta Skolmowska

Prosimy o potwierdzenie udziału u p. Doroty Foks – 510 901 229


wyroznienie_page_001.


image001

ZAPROSZENIE

 

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych

dyrekcja i pracownicy

Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie

serdeczne zapraszają

Pacjentów i ich Rodziny

na uroczystą Mszę Św.,

które odbędzie się w czwartek 3 listopada 2016r. o godz. 13.30

w Kaplicy Szpitala.

.


Relacja z koncertu Maltańskiego – zapraszamy -> Relacja .


koncert-maltanski-olsztyn-plakat_page_001


20160912_193753

W dniu 12 września 2016r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy. Na zaproszenie Ambasadora Ukrainy w Polsce Pana Adrija Deszczycii i jego małżonki udział w niej wzięła Pani Edyta Skolmowska – dyrektor Szpitala Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda w Barczewie. Uroczystość prowadziła Pani Grażyna Torbicka, a uświetnił ją koncert wielkich artystów i młodych talentów z Ukrainy.

Na ręce Pani Dyrektor Edyty Skolmowskiej Pan Ambasador Andrij Deszczycia i pierwszy sekretarz Ambasady Pan Andrij Kucherenko złożyli oficjalne podziękowanie dla całego zespołu Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie od Państwowej Straży Granicznej Ukrainy za współpracę, wszechstronną pomoc i wsparcie w zakresie rehabilitacji pacjentów z Ukrainy – żołnierzy Straży Granicznej, którzy byli poszkodowani w walkach w Donbasie.

Zakon Maltański w Polsce, w tym również nasz Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie aktywnie włączył się w pomoc Ukrainie, kiedy zaczęły się działania wojenne na wschodzie Ukrainy. W miarę naszych możliwości staraliśmy się pomóc rannym po zakończeniu leczenia uzyskać lepszą sprawność w procesie rehabilitacji. Bardzo cieszymy się, że nasze działania były skuteczne i ukraińscy pacjenci mogli odzyskać sprawność ruchową, równowagę psychiczną i dalszą motywację do pracy nad sobą oraz powrotu do samodzielnego życia.

Pacjentów z Ukrainy mogliśmy przyjąć dzięki projektowi, na który pozyskaliśmy fundusze z Fundacji Global Fund for Forgotten People w Londynie. Dzięki temu pomoc dla nich była całkowicie bezpłatna.

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc potrzebującym. A teraz przyszedł czas na pozyskiwanie kolejnych funduszy na dalszą pomoc.

 


ceye

Dnia 13.09.2016r. odbyła się w naszym szpitalu prezentacja komputerowego urządzenia C-Eye. Narzędzie to pozwala pacjentom w stanach minimalnej świadomości i z dużymi deficytami poznawczymi porozumiewać się ze światem. Funkcjonalność i proste zasady użytkowania spotkały się z dużym entuzjazmem pracowników uczestniczących w szkoleniu. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Druga z nich polegała na pracy z trzema wybranymi pacjentami. Początkowo nasi podopieczni podchodzili do urządzenia z dużą dozą niepewności. Jednak z każdym kolejnym ćwiczeniem byli coraz bardziej zaangażowani i dokładnie wypełniali polecenia prowadzącego. W naszej placówce prace podopiecznych na C-Eye miałaby pozytywny wpływ na całościowy proces ich rehabilitacji.


Relacja z pielgrzymki na jasną Górę »

SONY DSC SONY DSC

„Dnia 26.08 2016 r. ruszyła XI Piesza Pielgrzymka Maltańska na Jasną Górę.Po dotarciu dzień wcześniej 25.08.do Katowic my wolontariuszki ze Szpitala Maltańskiego Barczewa ,mogłyśmy spotkać się z grupą osób, z którymi wspólnie mieliśmy opiekować się i wspomagać w na trasie pielgrzymkowej naszych podopiecznych z róznych stron Polski . W tym roku pracownikom Szpitala w Barczewie( opiekunki Marzena I Bożena )udało się ,, namówić ” do udziału w opiece nad chorymi jedną ,,już prawie domowniczkę” Szpitala – żonę jednego z naszych pacjentów pana Henryka Chwały ,panią Anię Chwałę. Trasa pielgrzymki wiodła z Żarek Letnisko -Olsztyn , tam nocowaliśmy w Hali sportowej ,co można nazwać ,,luksusem”-ciepła woda ,miejsce na nocleg z wyposażeniem w materace. Dnia 27.08. nasza grupa pielgrzymów wstała wcześnie rano ,aby ruszyć wypoczęci dalej w drogę. do Częstochowy. My ,,dziewczyny z Barczewa ”-tak zostałyśmy nazwane-byłyśmy pełne podziwu dla młodzieży ,którą nam przydzielono do opieki ,jak sprawnie sobie poradzili w porannej toalecie i śniadaniu. Większość uczestników to grupa osób niepełnosprawnych z Ośrodka im. Miłosierdzia Bożego z Mikołowa z Borowej Wsi , a także uczestnicy ,których poznałyśmy w zeszłym roku z Sandomierza i okolic Katowic . Ich deficyty zdrowotne ,nie pozwoliły im na samodzielny udział w pielgrzymce na Jasną Górę. Udało im się to dzięki pomocy wolontariuszom służby maltańskiej .Co prawda chorzy radzili sobie świetnie sami ,ale wymóg stawiał przed nami opiekunami czasami niełatwe zadania.Np. droga przez las w Żarkach pełna wyboi i piachu. Chorzy mogli być dla nas wzorem do naśladowania w tym ile włożyli siły,pracy ,determinacji w pokonywaniu kolejnych kilometrów w drodze do celu.My wolontariusze mogliśmy tylko brać przykład i motywować się do pracy z nimi .27.08. 2016r., w godzinach wieczornych -dotarcie na Jasną Górę i pozostawienie Matce Boskiej Częstochowskiej swoich ,,bagaży życiowych”.

Trudno nam było ,, dziewczynom z Barczewa ” ,wrócić o tak późnej porze do naszych domów więc zorganizowałyśmy sobie nocleg w Zromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej . Kiedy już spożyłyśmy posiłek ,uzupełniśmy płyny w postaci wody, kawy ,herbaty co kto chciał-siostry były przesympatyczne i bardzo uprzejme i kiedy zabezpieczyłyśmy nasze bolące, pełne odcisków i opuchnięte nogi pudrem, kremem, to przed snem wymieniłyśmy się jeszcze naszymi spostrzeżeniami , wrażeniami. Pani Ania Chwała zapytana jak pierwszy raz? , Czy ma porównanie, tego co robiła w trakcie tego spotkania , z pracą nad swoim mężem ?,odpowiedziała ,że doświadczyła czegoś nowego ,wyszła poza ramy naszego szpitala ,i opieki tylko nad swoim mężem ,że wątpiła czy da radę pomóc tylu chorym ?, jest przerażona , dopiero widzi ,jak ogrom pracy wykonujemy my opiekunki na co dzień w Szpitalu. Pocieszyłyśmy ją ,że świetnie sobie radziła, niech przypomni sobie jak jedna z podopiecznych obrała ją sobie za przyjaciela w trakcie drogi ,jak słuchała pani Ani ,żeby pić dużo wody bo to ważne w upał!

Szczęść Boże i do zobaczenia za rok!”


Największy w Europie obóz dla niepełnosprawnych już w sierpniu w Krakowie »

500 młodych osób, a w tym prawie 200 z niepełnosprawnościami różnego stopnia i rodzaju. Przedstawiciele 24 narodowości – m.in. z USA, Kanady, Libanu, Szwecji, Chorwacji i Ukrainy przyjadą na XXXIII Międzynarodowy Letni Obóz Zakonu Maltańskiego, który odbędzie się pod Krakowem tuż po Światowych Dniach Młodzieży i będzie trwał 8 dni. To jedyne togo rodzaju wydarzenie w Europie.

Jak dotąd, ponad 5 tysięcy młodych niepełnosprawnych z całego świata miało okazję uczestniczyć w tym projekcie. Międzynarodowy Letni Obóz Zakonu Maltańskiego dla Niepełnosprawnej Młodzieży to cykliczne wydarzenie, które odbywa się od 33 lat, co roku w innym kraju. W sierpniu 2016, po raz trzeci w historii gospodarzami będą Polacy. Wcześniejsze obozy odbywały się m.in. we Francji, Szwajcarii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W tym roku, do podkrakowskich Piekar przyjadą przedstawiciele trzech kontynentów – w sumie 500 osób, w wieku między 18 a 35 rokiem życia.
Międzynarodowe Letnie Obozy Zakonu Maltańskiego, zwane MALTACAMP oraz „Mała Malta”, stały się szczególną przestrzenią spotkań młodych ludzi z całego świata. To wydarzenie każdego roku gromadzi setki wolontariuszy, którzy co roku przestawiają terminy rodzinnych wakacji, rezygnują z wyjazdów ze znajomymi, proszą o zwolnienie z odbywanej za granicą służby wojskowej i, co najbardziej niezwykłe, wykorzystują urlopy z pracy po to, aby przez tydzień wspólnie tworzyć dzieło, jakim jest obóz.
Tegoroczny MALTACAMP przygotowywany jest przez sztab ponad 100 wolontariuszy, którzy od ponad roku pracują nad organizacją takich obszarów wydarzenia jak: transport, logistyka, warsztaty i gry integracyjne, wycieczki, muzyka i zabawa, media i modlitwa. MALTACAMP różni się od tradycyjnie rozumianych „turnusów dla niepełnosprawnych” tym, że program wykracza poza granice tego, co zwykło się myśleć o możliwościach osób z niepełnosprawnościami. Tam się żyje inaczej, funkcjonuje inaczej, oddycha, czuje i widzi inaczej. Na poprzednich obozach dzięki wysiłkom organizatorów i wsparciu licznych sponsorów, osoby niepełnosprawne przeżyły: loty balonem, przejażdżki kolejką wysokogórską, lot awionetką, indywidualne przejażdżki w samochodach Ferrari z profesjonalnymi kierowcami, indoor skydiving, rejs żaglowcami po oceanie i wiele innych. Współpraca i służba niepełnosprawnym to niezwykłe doświadczenie, jakie staje się udziałem wszystkich uczestników obozu. Ten obozowy tydzień to także okazja do odpoczynku dla tych, którzy na co dzień podejmują trud opieki nad bliskimi niepełnosprawnymi. Mogą spać spokojnie wiedząc, że ich podopieczni są nie tylko bezpieczni, ale też fantastycznie się bawią i mają szansę doświadczyć rzeczy, które w codziennym życiu często są poza ich zasięgiem. Wierzymy, że podkrakowskie Piekary staną się na te kilka radosnych dni „domem z dala od domu” dla wszystkich uczestników – komentuje Maria Starowieyska, Camp Leader MALTACAMP POLAND 2016.

Film promujący obóz: https://vimeo.com/156341208
***
XXXIII Międzynarodowy Letni Obóz Zakonu Maltańskiego dla Niepełnosprawnej Młodzieży odbędzie się w dniach 13-20 sierpnia 2016 roku – czyli dokładnie w dwudziestą i dziesiątą rocznicę poprzednich obozów w Wągrowcu (1996) i w Piekarach (2006). Uczestnicy spotkają się na terenie kampusu “Radosna Nowina 2000” w Piekarach pod Krakowem. Projekt MALTACAMP 2016 to czas pełen wzajemnego wsparcia, wspólnych osiągnięć i przełamywania barier, oparty na trzech filarach przyjaźni: solidarności, braterstwie i jedności. Dlatego, tegoroczne hasło obozu to „One for All & All for One” („Jeden za wszystkich i wszyscy za jednego”).
Patronat honorowy nad obozem objęli m.in. Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz.


60-te Urodziny Pana Henryka Chwały »

jc

W dniu 29 lipca 2016r. w naszej placówce wspólnie z rodziną zorganizowaliśmy uroczystość 60-tych urodzin Pana Henryka, naszego pacjenta, który przebywa u nas już kilka lat. Dzień ten był również okazją do uczczenia 4 rocznicy przeniesienia naszej działalności z Olsztyna do Barczewa, co miało miejsce 30 lipca 2012r. Wtedy to Pani Ania – żona Pana Henryka powitała nas w Barczewie staropolską gościnnością, przejmując nas na „wikt i opierunek” przez pierwszy tydzień naszego pobytu w nowym miejscu. Było to dla nas bardzo miłe i bezcenne, gdyż początki działalności w nowym miejscu nie należały do najłatwiejszych, a wręcz bardzo trudnych.

Mieliśmy więc okazję powspominać stare czasy i poświętować urodziny Pana Henryka. Niestety pech chciał, że Pan Henryk w tym dniu musiał pojechać do szpitala, ale na szczęście wrócił do nas po kilku godzinach. Był ogromny tort, sernik i szarlotka, a dodatkowo na grillu piekliśmy karkówkę, boczek, kaszankę i kiszkę ziemniaczaną. Można też było upiec kiełbaskę na ognisku.

W spotkaniu wzięli udział pacjenci, nasi goście – pacjenci z Ukrainy, kilku członków rodzin pacjentów oraz pracownicy naszego ośrodka wraz z panią dyrektor.
Pan Henryk otrzymał od nas w prezencie ciepły koc, jako że zwykle jest mu zimno.
Piękna pogoda dopisała, choć na koniec zaskoczyła nas letnia burza.

W imprezie na nasze zaproszenie wziął również udział Pan Włodzimierz Zdaniuk – barczewski fotograf, który zrobił nam nieodpłatnie piękne zdjęcia, za co bardzo dziękujemy.

Mamy nadzieję, ze wszyscy dobrze się bawili i najedli do syta, a teraz pozostaną już tylko ciepłe wspomnienia.

Do zobaczenia następnym razem!


Wizyta Pani Ewy Błaszczyk »

jc

W dniu 18 lipca 2016r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej placówce Panią Ewę Błaszczyk – Prezes Fundacji „Akogo” i założycielkę Kliniki Budzik w Warszawie wraz z osobami towarzyszącymi. W wizycie wziął również udział ks. Prałat Henryk Błaszczyk – Rektor Kapelanatu ZPKM w Klebarku Wielkim. Pani Ewa Błaszczyk zwiedziła nasz ośrodek. Ponadto mieliśmy okazję przedstawić naszą działalność opiekuńczo – leczniczą.
W trakcie rozmowy omawialiśmy również problemy pacjentów będących w śpiączce i różnych innych stanach wegetatywnych. Pani Prezes wyraziła nadzieję na stworzenie w Polsce systemu opieki nad pacjentami w stanach wegetatywnych po wybudzeniu ze śpiączki, gdzie pierwszym krokiem było stworzenie Kliniki Budzik dla dzieci i młodzieży w Warszawie, a drugim – Kliniki Budzik dla pacjentów dorosłych, który niedługo ma rozpocząć działalność przy Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie. Pozostaje jeszcze dalszy etap opieki długoterminowej połączonej z rehabilitacją po wypisaniu pacjenta z Kliniki Budzik. I tu jest szansa, że taką opiekę mogłyby przejąć w Polsce wyspecjalizowane zakłady opiekuńczo – lecznicze.
Pani Prezes uznała, że nasz zakład opiekuńczo – leczniczy doskonale nadaje się do tego, aby przejąć opiekę długoterminową nad pacjentem wybudzonym ze śpiączki po etapie rehabilitacji w Klinice Budzik. Oczywiście pod warunkiem, że rodzina pacjenta nie będzie mogła zabrać go do domu.
Jednakże uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że konieczne jest zwiększenie finansowania ze strony państwa pobytu pacjentów w zakładzie opiekuńczym, aby móc spełnić wszystkie potrzeby i oczekiwania pacjenta w zakresie kontynuacji leczenia, opieki i rehabilitacji.
Pani Ewa Błaszczyk wyraziła duże uznanie dla naszej placówki i zaprosiła do współpracy w zakresie tworzenia systemu opieki długoterminowej dla pacjentów wybudzonych ze śpiączki.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym ośrodku, pochwałę naszych działań i za zaproszenie do współpracy. Jest to dla nas wyróżnienie i dowód, że dbając o coraz wyższą jakość udzielanych świadczeń opiekuńczo – leczniczych podążamy we właściwym kierunku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.


Komunikat prasowy »


Warszawa, 11 lipca 2016
Komunikat Prasowy
Maltańska Służba Medyczna weźmie udział w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży.
W dniach 25 -31 lipca 2016, Maltańska Służba Medyczna weźmie udział w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży. MSM zorganizuje 30 ambulansów medycznych oraz wielonarodową, medyczną obsługę wolontariuszy. Drużyna ratowników MSM będzie również współtworzyła bezpośrednie zabezpieczenie medyczne dla Papieża Franciszka. Światowe Dni Młodzieży będą największą imprezą masową w Polsce w ostatniej dekadzie. Szacuje się, że do Krakowa przyjedzie od 1 do 1,5 mln pielgrzymów z całego świata. Państwowe służby ratunkowe w regionie nie są w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa medycznego tak dużego wydarzenia. Z tego powodu do współpracy przy ŚDM zostały zaproszone organizacje i instytucje wspierające system ratownictwa medycznego, m.in. Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska (MSM), która zgłosiła gotowość do udziału w zabezpieczeniu i oddała do dyspozycji:
– 12 ambulansów z Polski wraz z obsadą personelu medycznego;
– 18 ambulansów z zagranicy, w tym 16 z Niemiec, 2 z Węgier;
– Wozy logistyki: 1 wóz dowodzenia, 7 pojazdów transportowych z Niemiec, 2 quady, 5 pojazdów transportowych dla Wolontariuszy;
– Namiot szpitalny 1;
– 40 profesjonalnie wyposażonych, medycznych patroli pieszych Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, razem blisko 100 osób;
– Ok. 200 wolontariuszy z różnych krajów Europy ( Litwa, Ukraina, Niemcy, Belgia, Albania, Austria, Słowacja, Węgry) do obsługi sektora dla osób niepełnosprawnych- wolontariusze przeszkoleni do pomocy osobom niepełnosprawnym.
Naszymi głównymi zadaniami będzie wsparcie zabezpieczania medycznego oraz obsługa sektora dla osób niepełnosprawnych. Udostępnimy 30 ambulansów, z czego 12 to karetki z Polski, w tym dwa z najnowocześniejszą w Europie zabudową medyczną. Wiemy, że jedna z naszych karetek będzie oddelegowana do bezpośredniego zabezpieczenia Papieża Franciszka. Wielonarodowość zespołu wolontariuszy to nasz atut. Nie wszyscy pielgrzymi, szczególnie w sytuacji stresu związanego z wypadkiem, będą sprawnie porozumiewać się w języku angielskim. Możliwość wsparcia ich w języku ojczystym będzie naprawdę nieoceniona” powiedział Marcin Świerad członek rady Fundacji Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska.
Skala zaplanowanego działania w czasie Światowych Dni Młodzieży jest dla Maltańskiej Służby Medycznej bez precedensu, a samo wydarzenie dla wolontariuszy jest najważniejszym w ciągu ostatnich 25 lat. Intensywne przygotowania trwają już od roku.
Prawdziwym wyzwaniem było nie tylko skoordynowanie współpracy ze służbami państwowymi, zgranie przyjazdu wolontariuszy Polski i kilku innych krajów, ale też sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Przed Światowymi Dniami Młodzieży MSM musiała doposażyć zespoły wyjazdowe w ambulatoria i defibrylator. Zakwaterowanie kilkuset wolontariuszy zostało zaplanowane częściowo w improwizowanym hostelu w biurowcu firmy Teva oraz w miasteczku namiotowym, na potrzeby którego trzeba będzie wynająć m.in. kontenery z prysznicami i toaletami, namioty i łóżka polowe itp. Z poważnymi wydatkami będzie się też wiązać przyjazd wolontariuszy z Polski i z zagranicy, ich wyżywienie i ubezpieczenie oraz zakup paliwa dla blisko 40 pojazdów wykorzystanych w czasie ŚDM.
Część kosztów MSM będzie mogła sfinansować dzięki umowom podpisanym z Urzędem Województwa Małopolskiego. Jednak bez hojnego wsparcia firm Jeronimo Martins i Teva MSM nie byłaby w stanie zorganizować całej akcji na wystarczająco wysokim poziomie – serdecznie dziękujemy.

Szczegółowe informacje:
Marcin Świerad (Związek Polskich Kawalerów Maltańskich)
marcinswierad@gmail.com

Michał Rżysko (Maltańska Służba Medyczna)
michal.rzysko@zakonmaltanski.pl

Tomasz Tarnowski
Kom. 694 438 443
Związek Polskich Kawalerów Maltańskich (ZPKM).

Informacja uzupełniająca :
Zakon Maltański to jedna z najstarszych instytucji zachodniej i chrześcijańskiej cywilizacji. Powstał w Jerozolimie ok. roku 1050, jest zakonem rycerskim, którego członkami są głównie osoby świeckie. W 1113 roku papież Paschalisa II, wydał bullę nadając Zakonowi pełną suwerenność, tak od władz świeckich, jak i kościelnych.
Przez okres wojen krzyżowych Zakon stworzył strukturę państwową, a utrzymując przez kilkaset lat najwyższą w świecie sprawność bojową stał się prawdziwym przedmurzem chrześcijańskiej Europy dla świata muzułmańskiego. Wówczas to zyskał wielkie znacznie i prestiż, które pozwalają w dzisiejszym świecie działać charytatywnie w blisko 120 krajach. Zakon Maltański jest pierwowzorem działań humanitarnych i charytatywnych realizowanych na szeroką skalę. Posługa szpitalnicza, która jest główną misją Zakonu Maltańskiego, niesiona jest pod białym ośmiokątnym krzyżem na czerwonym tle, który znany jest wszędzie jako symbol ratownictwa.
Na ziemiach polskich Zakon obecny jest od początku XII w. W 1187 r . książę Mieszko III Stary i biskup poznański Radwan przekazali Zakonowi pod opiekę założone przy kościele św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu, hospicjum dla wędrowców i pątników –najstarszy polski szpital. Do dzisiaj istnieje w tym miejscu kościół, przy którym kontynuowana jest działalność maltańska. Od lat 1921 r. związek narodowy – Związek Polskich Kawalerów Maltańskich jest oficjalną organizacją reprezentującą Suwerenny Rycerski Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim. Po okresie komunizmu, kiedy działalność ZPKM była w Polsce zabroniona, w 1992 r. aktywność Związku na terenie Polski została przywrócona.
Aktualnie, w Polsce funkcjonuje 16 oddziałów MSM – (Maltańskiej Służby Medycznej – Andrychów, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Działdowo, Głogoczów, Katowice, Kęty, Krosno, Nowy Targ, Nysa, Oświęcim, Poznań, Sulisławice, Szczecin, Warszawa) 6 ośrodków pomocy dla osób niepełnosprawnych (Poznań, Kraków, Katowice, Radom, Olsztyn, Warszawa) 2 domy pomocy społecznej (Szyldak, Puszczykowo) 2 centra pomocy specjalistycznej (Kraków, Poznań) 1 specjalistyczne przedszkole (Kraków) 1 szpital (Barczewo).
Rocznie (dane za 2015) sprawowaliśmy stałą opiekę szpitalną nad ponad 300 osobami przez 365 dni w roku oraz dodatkowo, udzielonych zostało około 60 000 jednorazowych świadczeń pomocy. Tylko w jednej przychodni onkologicznej w Poznaniu, przez kilkanaście lat 85 000 osób uzyskało bezpłatną pomoc. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu członków związku, a także dzięki setkom tysięcy godzin przepracowanych przez wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej.
Dzięki jakości pracy swoich członków i dochowaniu tradycji, Zakon Maltański posiada pozycję gwaranta wykonania misji dobroczynnych, jest wiarygodnym powiernikiem środków przekazywanych na te cele.
www.zakonmaltanski.pl

PIELGRZYMKA DO LOURDES 2016 – WSPOMNIENIE WOLONTARIUSZEK »

Pielgrzymka Zakonu Maltańskiego do Lourdes odbywa się co roku i była dla nas wyróżnieniem i podziękowaniem za dobrą pracę, a zarazem możliwością spojrzenia na siebie, swoją pracę, otaczających nas ludzi i świat innymi oczami, na spotkanie z ludźmi z Zakonu z innych krajów. Droga z Olsztyna do miejsca docelowego wynosiła 2440 km, była podzielona na 2 etapy: z Olsztyna do Offenburga, gdzie nocowaliśmy i z Offenburga do Lourdes. Nie ukrywajmy, że sama podróż jest męcząca, ale spotkanie z innymi grupami pielgrzymów oraz podopiecznymi robiło na nas pozytywne wrażenie i wynagradzało te trudy podróży. Osoby, które przyjęły nas w Offenburgu organizując nam miejsce odpoczynku i posiłki, stworzyły nam atmosferę wielkiej rodziny, w której każdy jest ważny, byli serdeczni pomimo bariery językowej.

Lourdes – małe miasteczko, a tak wiele pozostawionej tam wiary, nadziei i miłości. Będąc tam zawierzyłyśmy Matce Boskiej, za pośrednictwem Św. Bernadetty nas samych, nasze rodziny i naszych bliskich. Wróciłyśmy pełne pokory dla chorych, którzy pielgrzymują do Lourdes z nadzieją wyzdrowienia. To od nich otrzymałyśmy ogrom siły do rozrastania się w nas powołania do pracy z chorymi i nie tylko, do niesienia pomocy potrzebującym, a najważniejsze do miłości bliźnich.

Beata i Marzena

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Jasna Góra 2016 »

bł. Gerard

21 maja 2016 pracownicy Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej udali się na pielgrzymkę Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich na Jasną Górę. W planie znalazły się m.innymi:
– Konferencja na temat Obsequium Pauperum – ksiądz prałat Henryk Błaszczyk
– Droga Krzyżowa na Wałach
– Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu – koncelebrze przewodniczył i wygłosił homilię JEm ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.
– piknik Maltański

Pogoda dopisała a zdjęcia z naszej wyprawy można obejrzeć w galerii.

Wizyta z Ukrainy »

jc

W dniu 5 maja 2016r. kolejnych dwóch pacjentów z Ukrainy zakończyło turnus rehabilitacyjny w naszej placówce. Przy okazji wyjazdu złożył nam wizytę Pan Andriy Kucherenko – I sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce. Otrzymaliśmy podziękowania za pomoc w rehabilitacji pacjentów poszkodowanych w walkach na Ukrainie. Rehabilitacja w naszym ośrodku pomogła im wrócić do normalnego funkcjonowania.

Pan Kucherenko przekazał nam na pamiątkę zdjęcie statku Straży Granicznej Ukrainy, na którym służyli nasi ukraińscy podopieczni.

W wizycie uczestniczył również Pan Stefan Migus – Przewodniczący Oddziału Olsztyńskiego Związku Ukraińców w Polsce.

Obecnie czekamy na przyjazd kolejnych dwóch osób wymagających rehabilitacji.

Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać fundusze na kontynuację projektu i będziemy mogli nadal pomagać potrzebującym rehabilitacji żołnierzom z Ukrainy.

Wizyta wiceprezydenta ZPKM p. Macieja Koszutskiego »

bł. Gerard

W dniu  5 maja 2016r. mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w naszym zakładzie Pana Macieja Koszutskiego – Wiceprezydenta Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w Polsce wraz z Ks. Prałatem Henrykiem Błaszczykiem – Rektorem Kapelanatu Delegatury Warmińskiej ZPKM w Klebarku Wielkim. Goście wraz z towarzyszącymi im osobami przebywają na Warmii na pielgrzymce.

Nasza placówka została obdarowana bardzo cennym prezentem – obrazem bł. Gerarda, który jest Patronem Zakonu Maltańskiego i naszego zakładu.
Gerard Tonque, właśc. Gérard Tonque znany również jako Gérard de Martigues (ur. ok. 1040, zm. 3 września 1120) – założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakony świętego Łazarza i świętego Jana. Uznawany za pierwszego wielkiego mistrza obu zgromadzeń, choć sam używał tytułu przeora lub rektora szpitala; błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.
Więcej o naszym patronie można się dowiedzieć z poniższego linku.
Bł. Gerard

Z okazji wizyty w Kaplicy Szpitala została zorganizowana Msza Św., którą odprawił ks. Prałat Henryk Błaszczyk wraz z towarzyszącymi księżmi z Ukrainy.

Bardzo serdecznie dziękujemy za miłą wizytę i prezent.

Życzenia Świąteczne »

jc

Święta Wielkiej Nocy skłaniają nas

do refleksji, przemyśleń i umacniania wiary.

To czas, kiedy na nowo budzi się życie

i napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i piękniejsze jutro.

 

Z tej okazji

Dyrekcja i Pracownicy

Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie

składają najserdeczniejsze życzenia

dla

Wszystkich Pacjentów i ich Rodzin

oraz Przyjaciół naszego Szpitala

zdrowych, radosnych, pełnych pokoju

Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Niech wiara, nadzieja i miłość

będą zawsze obecne w naszym życiu

Ambasada Ukrainy- podziękowania »

nfz

Oryginał do pobrania stąd .


Historia aktualności 2015r. »

Warsztaty z pacjentami »

Dnia 27.11.2015 odbyły się w naszym szpitalu przedświąteczne warsztaty z pacjentami. Warsztaty zostały poprowadzone przez olsztyńską malarkę, panią Antoninę Szulc, której towarzyszyły p. Eugenia Dudzik oraz Joanna Kollender. Powstały piękne świąteczne kartki i dekoracje. Tworzenie kartek pod okiem p. Antoniny sprawiło ogromną radość naszym podopiecznym. Liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

NFZ – podziękowania »

nfz

Podziękowania za zorganizowanie akcji. Oryginał do pobrania stąd .

Zostań dawcą szpiku »

12068726_845433172238837_2553815248288285157_o

Jutro tj. dnia 8 października zapraszamy do zapisania się na dawcę szpiku kostnego – Pomagajmy sobie nawzajem. Akcja odbędzie się w naszym Szpitalu w godzinach 8.30 -10.30. Stanowiska ulokowane będą na drugim piętrze w korytarzu przed salą terapii zajęciowej. Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie nt. Opieki długoterminowej »

W dniu 1 lipca 2015r. w naszym zakładzie opiekuńczo – leczniczym odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział:

 • Pani Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dr n. med. Grażyna Rogala – Pawelczyk
 • Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych Pani dr n. o zdr. Mariola Rybka
 • Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla województwa warmińsko – mazurskiego Pani mgr Iwona Chełchowska
 • Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla województwa podlaskiego Pani mgr piel. Renata Zajkowska
 • Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla województwa kujawsko – pomorskiego Pani mgr Grażyna Śmiarowska
 • Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla województwa podkarpackiego Pani dr n. o zdr. Bożena Majchrowicz
 • Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazurw Olsztynie Pani mgr Maria Danielewicz
 • Przewodnicząca Komisji ds. Opieki Długoterminowej przy ORPiP w Olsztynie Pani Stanisława Marta Kosmala
 • dyrektor Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie Pani mgr piel. Edyta Skolmowska.

Goście przyjechali do naszej placówki na zaproszenie pani dyrektor, a celem spotkania było omówienie problemów organizacyjno – prawnych dotyczących funkcjonowania stacjonarnej i domowej pielęgniarskiej opieki długoterminowej oraz poziomu finansowania świadczeń opiekuńczo – leczniczych przez NFZ.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że poziom finansowania opieki długoterminowej w Polsce jest niewystarczający, gdyż nie zabezpiecza funkcjonowania placówek nawet na poziomie minimum, nie mówiąc już o jakimkolwiek dążeniu do podniesienia jakości świadczeń.

Opracowano harmonogram działań mających na celu skonstruowanie rzetelnego merytorycznego materiału dotyczącego opieki długoterminowej, który zostanie przedstawiony w Ministerstwie Zdrowia oraz Narodowym Funduszu Zdrowia.

Po zakończeniu części oficjalnej goście zwiedzili naszą placówkę oraz zostali poczęstowani obiadem.

Nowe drzewka »

Dzięki darczyńcom w naszym ogrodzie pojawiły się nowe drzewka i krzewy, za co w imieniu pacjentów serdecznie dziękujemy! W galerii pojawiły się zdjęcia obrazujące ten dar. Dodatkowo w galerii zatytułowanej „Pozostałe zdjęcia 2015”,  zobaczyć można również naszych pacjentów na spacerze.

Delegacja z Hagen »

Delegacja z HAGEN

W dniu 12 czerwca 2015r. naszą placówkę odwiedzili przedstawiciele z miasta Hagen w Niemczech, które jest miastem partnerskim Barczewa. W skład delegacji wchodził m.in. Burmistrz Hagen oraz przedstawiciele różnych firm i instytucji.

Nasi goście wysłuchali informacji o 11 – letniej działalności zakładu oraz zwiedzili placówkę. Z naszej strony przygotowaliśmy dla nich słodki poczęstunek oraz drobne upominki.

Rozmawialiśmy o możliwościach nawiązania współpracy np. w zakresie wymiany wolontariuszy i staży pracowników.

Goście bardzo chwalili warunki, w jakich przebywają nasi pacjenci oraz wyposażenie placówki. Ale przede wszystkim wyrazili wielki uznanie dla pracowników zakładu za ich zaangażowanie w opiece nad chorymi oraz przyjazną pacjentom atmosferę w placówce.

Projekt seniorzy 60+

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „POMOC MALTAŃSKA” rozpoczęła realizację kilku nowych projektów skierowanych do osób niepełnosprawnych i starszych.

Jednym z nich jest projekt pn. „Pomoc Maltańska – aktywizacja osób starszych”, który jest skierowany do wszystkich osób, które ukończyły 60 lat. Projekt jest realizowany przez Maltańskie Ośrodki Pomocy w Warszawie, Poznaniu i Olsztynie.

W dniu 18 czerwca 2015r. w naszej placówce gościliśmy pierwszą grupę 15 seniorów biorących udział w ww. projekcie w Maltańskim Ośrodku Pomocy w Olsztynie. Seniorzy mieli okazję zapoznać się z działalnością naszego zakładu. Ponadto w ramach działań profilaktycznych każdy z seniorów miał wykonane EKG serca, badanie poziomu cukru we krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego. Uczestnicy projektu wysłuchali również pogadanki na temat ćwiczeń ogólnousprawniających oraz otrzymali materiały edukacyjne zawierające wykaz ćwiczeń wraz z instruktażem ich wykonania. Niestety zmienna pogoda pokrzyżowała nam plany i nie mogliśmy wspólnie wykonać ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Mimo to spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Seniorzy zostali poczęstowani smacznym obiadem oraz łakociami. W tym dniu połączyli przyjemne z pożytecznym – zwiedzanie Barczewa i profilaktykę zdrowotną, co powinno wszystkim wyjść na zdrowie.

W galerii można obejrzeć zdjęcia z tych wydarzeń.

Nowy nr Krzyża Maltańskiego »

grota

Ukazał się nowy numer Krzyża maltańskiego. Można go pobrać stąd (format PDF) lub zobaczyć online.

Ultramaraton w Bieszczadach »

ultramaraton2

Zakon Maltański
zaprasza do wsparcia akcji charytatywnej

Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za deklaracje wpłat – jest Was coraz więcej!
Wszystkich, którzy nie przyłączyli się jeszcze do akcji zapraszamy do wsparcia!

Tu można dokonać deklaracji pomocy:  http://zakonmaltanski.pl/ultramaraton/wspierajacy/

Dwóch zapracowanych 50-latków pobiegnie ultramaraton w Bieszczadach – 77.7 km,
aby zdobyć środki, które przekażą na dzieła prowadzone
przez Fundację Maltańską oraz Osadę Burego Misia.

Tomasz Tarnowski, członek Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, zdobywca tytułu IRONMANA we wrześniu 2014 roku, tym razem zaprosił do wspólnego biegu adw. Andrzeja Zwarę,
Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej w Polsce.

www.zakonmaltanski.pl

Jubileuszowy Maltański Koncert Charytatywny Warszawa 2015 »

Jubileuszowy Maltański Koncert Charytatywny Warszawa 2015

W 2015 roku przypada 25-lecie nawiązania po II wojnie światowej stosunków dyplomatycznych pomiędzy Suwerennym Zakonem Maltańskim a Rzeczpospolitą Polską. Chcąc uświetnić, ale jednocześnie wykorzystać tę okazję do rozwoju dzieł maltańskich w Polsce, Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie – Pomoc Maltańska organizuje koncert charytatywny.

Chcemy dodatkowo przypomnieć sylwetkę Michała Kleofasa Ogińskiego – wybitnego Polaka, polityka, kompozytora, kawalera maltańskiego, którego 250 rocznica urodzin przypada w tym roku i jest obchodzona przez UNESCO jako wspólna rocznica dla Polski, Litwy i Białorusi.

W programie – utwory m.in. Ogińskiego, Vivaldiego, Brahmsa, Chopina w brawurowych aranżacjach zaprezentuje wybitny ukraiński skrzypek Aleksander Bozhyk, prawdziwy „Paganini XXI wieku”. Artyście towarzyszyć będzie 12-osobowy „Bozhyk band”.
Prowadzenie koncertu: Anna Czartoryska-Niemczycka i Maxymilian Bylicki. Po koncercie odbędzie się uroczysty koktajl oraz licytacja dzieł malarstwa współczesnego i fotografii wybitnych polskich artystów.

Dochód z wieczoru zostanie przeznaczony na dzieła maltańskie w Polsce: Maltańską Służbę Medyczną oraz Szpital Maltański Barczewie.

Honorowy Patronat  
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Komitet Honorowy
JEm. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski
JE Vincenzo Manno, Ambasador Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Polsce
JE Piotr Nowina-Konopka, Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej i Suwerennym Zakonie Maltańskim
JWP Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy
JWP prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Karty wstępu:

 • Bilety w cenie 150 zł są do nabycia w kasach Filharmonii Narodowej
 • Kartę wstępu otrzymuje donator Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie – Pomoc Maltańska, który wpłaci co najmniej 150 zł i zadeklaruje chęć uczestnictwa w Koncercie
 • Wpłatę należy dokonać na konto:
  Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie Pomoc Maltańska
  PKO BP nr 51 1020 1156 0000 7602 0089 7512
  Z dopiskiem „wpłata na cele statutowe”
 • W celu rezerwacji miejsca prosimy o kontakt z biurem koncertu po dokonaniu wpłaty, mail: koncert25@zakonmaltanski.pl, tel.: +48 693 974 800

Karty wstępu będą do odbioru w dniach 10-13 czerwca 2015 r. w Biurze Projektu Fundacji w Warszawie przy ul. Górnośląskiej 24 oraz w dniu 15 czerwca w holu Filharmonii Narodowej w godz. 15.00–19.00 u wolontariuszy Fundacji

Biuro organizacyjne koncertu:
ul. Górnośląska 24, 00-484 Warszawa
e-mail: koncert25@zakonmaltanski.pl

Wszystkim Osobom Prywatnym, Sponsorom, Partnerom, Stowarzyszeniom oraz Pracownikom Filharmonii Narodowej, którzy w jakikolwiek sposób wspierają to przedsięwzięcie sercem, pracą lub darowizną, składamy wielkie podziękowania.

Życzenia wielkanocne »

image002

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych
Dyrekcja i Pracownicy
Szpitala Pomocy Maltańskiej
w Barczewie
składają najserdeczniejsze życzenia
radosnych i pogodnych chwil
w gronie najbliższych,
pełnych wiary, nadziei i miłości,
obfitych łask i błogosławieństw bożych,
aby stały się one źródłem wzmacniania ducha
i natchnęły nas nadzieją na nowe życie
dla
Wszystkich Pacjentów i ich Rodzin
oraz
Przyjaciół naszego Szpitala

image003

List głównego kapelana ZPKM »

kap

Łowicz – Warszawa, Wielkanoc 2015 r.

L.dz. 17/2015

Czcigodni Potrzebujący,

Czcigodni Kapelani,

Dostojne Damy, Czcigodni Kawalerowi, Współpracownicy i Wolontariusze Zakonu

Oto dobiegł końca Wielki Post A.D. 2015 oraz Święte Triduum paschalne i rozpoczyna się czas Zmartwychwstania Pańskiego. Z serc i usta naszych wyrywa się radosne Alleluja.

 1. Czas paschalny

Niezwykle uroczyście Kościół rozpoczyna okres paschalny, który przybliża nam dar spotkania z kochającym każdego człowieka Bogiem, który okazuje nam największe miłosierdzie przez zmartwychwstanie swojego Syna. Umocnieni wiarą w zmartwychwstanie dzielimy się wzajemnie radością, pokojem, wiarą, życiem we wspólnocie, darem czystości serca, które daje miłość. Dzielimy się solidarnością i nadzieją, dążąc do cywilizacji miłości.

Oto Jezus ukazuje się swym uczniom żywy, gdyż pokonał śmierć (por. Łk 24,36-40). Jak wskazuje wielkanocna Ewangelia odwagę szukania Jezusa miała Maria Magdalena (por. J 20,1-9). Przed świtem pobiegła do grobu, aby namaścić ciało Pana. Piotr i Jan również mieli odwagę, gdy spiesznie udali się w to miejsce; co więcej – weszli do wnętrza grobu; weszli i zrozumieli, że Pan powstał z martwych.

 1. Wymowa pustego grobu

A zatem, grób może być też początkiem. Czytamy w Ewangelii, że pobożne niewiasty oddaliły się od grobu z bojaźnią i wielką radością (Mt 28,8). A więc radość i to wielka. Może wydawać się to dziwne, ale wielka radość chrześcijaństwa płynie z grobu, a to dlatego, że on jest pusty, bo Jezus powstał z martwych (…) nie ma Go tu (Mt 28,6-7).

Z siły tego pustego grobu zdawali sobie sprawę już Żydzi i Rzymianie, dlatego postawili przy nim straże, a gdy on i tak opustoszał, to posłużyli się kłamstwem: rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali (Mt 28,13).

Wielka jest siła pustego grobu Zmartwychwstałego Jezusa. Można powiedzieć, że Chrystusowa Dobra Nowina ma dziwna puentę – pusty grób i stąd radość wielka. Oto dzień, który Pan uczynił: radujmy się i weselmy (por. Ps 118,24).

 1. Moc paschalnych zadań

Odważni powinniśmy być i my, współcześni chrześcijanie, damy i kawalerowie maltańscy, spoglądający z wiarą w pusty grób Pański. Gdy inni wokoło milczą my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który powstał z martwych (por. 1 Kor 1,23). Z dźwiękiem radosnych rezurekcyjnych dzwonów śpiewamy Alleluja i pieśni wielkanocne. Pozdrawiając siebie wzajemnie dzielmy się wezwaniem: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Niech wielkanocna radość, Chrystusowa radość zagości w Waszych świątyniach i wspólnotach parafialnych oraz w naszej rodzinie zakonnej. Przede wszystkim jednak niech zagości w Waszych rodzinach i w sercu każdej damy i każdego kawalera, którzy otwieracie się na prawdę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wpisana w „Tuitio fidei et obsequium pauperum” paschalna moc Zmartwychwstałego Pana niech wyzwoli dalsze piękne dzieła wiary i posługi bliźniemu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

 

Bp Andrzej F. Dziuba

Główny kapelan ZPKM

Delegacja z Ukrainy »

W dniu 4 marca 2015r. w naszym zakładzie opiekuńczo – leczniczym mieliśmy zaszczyt gościć delegację ze Szpitala Wojennego w Artemowsku na Ukrainie. W towarzystwie Ks. Prałata Henryka Błaszczyka odwiedzili nas lekarze – dr. Walentyna Piechenko, dr. Wiktor Iszczuk i o. dr Mikołaj Budzan oraz redaktor Petro Olar.
Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością naszego zakładu opiekuńczego w zakresie opieki nad pacjentami przewlekle wentylowanymi mechanicznie oraz neurorehabilitacji. Gościom bardzo podobała się nasza placówka, czemu dali wyraz dokonując wpisu w Księdze Pamiątkowej zakładu. Zdjęcia z wizyty dostępne są w zakładce Galeria.

List z okazji obchodów Światowego dnia chorego – 11 II »


zpkm

List z okazji obchodów Światowego dnia chorego – 11 II

Szanowni Państwo,

 

11 lutego, po raz 23 obchodzimy Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Jana Pawła II.

 To dzień naszych podopiecznych – chorych, dla których, jako szpitalnicy, chcemy poświęcać własny czas.

 Zawsze powtarzam, że w 21wieku uzupełniamy służbę zdrowia kontynuując to co Zakon Maltański robił jako pierwszy. Obok leczenia, tworzymy godne otoczenie dla chorego i niezwykle potrzebny obszar kontaktu z Bogiem. Naszym szczególnym zadaniem jest ułatwianie duchowego przejścia przez czas cierpienia, życiowej straty, samotności, na które nowoczesna medycyna nie znajduje lekarstwa, a często też nie szuka.

Dzisiaj, to od chorych uczymy się cierpliwości, wdzięczności za najdrobniejszy gest i pomoc. To chorzy pomagają nam przywrócić właściwe proporcje pomiędzy elementami pędzącego, coraz bardziej materialnego życia.

 Chciałbym podkreślić, że nasza, blisko 1000 letnia misja, ma w dzisiejszych czasach ogromny sens.

W tym szczególnym dniu, chciałbym podziękować członkom ZPKM i wolontariuszom, którzy w niej uczestniczą.


Aleksander Tarnowski

Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

Historia aktualizacji 2014r. »

Życzenia świąteczne »

wien

Z okazji nadchodzących
Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku
Dyrekcja i Pracownicy
Szpitala Pomocy Maltańskiej
w Barczewie
składają najserdeczniejsze życzenia
radosnych i ciepłych chwil
w rodzinnym gronie,
dużo radości, dobroci od ludzi,
niosącego pokój
Bożego błogosławieństwa
oraz
optymizmu, energii
i nadziei na lepszą przyszłość
dla Wszystkich Pacjentów i ich Rodzin
oraz
Przyjaciół naszego Szpitala

List z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – 5 XII »

zpkm

List z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – 5 XII

Drodzy Wolontariusze,
śmiało można powiedzieć, że to Wy jesteście reprezentantami najwyższych wartości jak poświęcenie oraz wyrzeczenie. Swój wolny czas poświęcacie dla osób, których często nie znacie, jednak nawiązujecie z nimi serdeczny kontakt i udzielając pomocy często przywiązujecie się do nich. To wyjątkowe – szczególnie, że tuż obok toczy się walka pod wielkimi sztandarami „należy ci się, „must have” – tak jakby ludzkość zawracała do czasów gdzie nie były wykształcone złożone społeczności i każdy dbał wyłącznie o siebie.
Wezwanie maltańskie: „Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum”, to znaczy – obrona wiary i służba ubogim, szczególnie dzięki Wam jest realizowana niezmiennie od ponad 900 lat. Efekty wspólnego wysiłku możemy pokazywać w liczbach, które budzą coraz większy szacunek. Aktualnie, w Polsce funkcjonuje 6 Ośrodków Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych 12 placówek Maltańskiej Służby Medycznej 2 szpitale, hospicjum 2 Domy Pomocy Społecznej i 2 Placówki Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych. Łącznie, w 2013 roku sprawowaliśmy stałą opiekę szpitalną nad ponad 300 osobami przez 365 dni w roku oraz dodatkowo, jednorazową pomoc otrzymało blisko 48 000 osób. Tylko w jednej przychodni onkologicznej w Poznaniu, przez kilkanaście lat 85 000 osób uzyskało bezpłatną pomoc.

W imieniu chorych i potrzebujących, dziękuję bardzo za Wasze zaangażowanie.

Aleksander Tarnowski
Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

 

List z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych – 3 XII

Szanowni Państwo,

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. To również ważny dzień dla Zakonu Maltańskiego, w którego, ponad 900 letnią historię wpisana jest opieka nad chorymi.

Od razu nasuwa się pytanie, dlaczego społeczności międzynarodowe dopiero w 1992 roku dostrzegły potrzeby osób niepełnosprawnych i bariery ograniczające najprostsze ich funkcjonowanie – czy wcześniej tego nikt nie dostrzegał? Oczywiście dostrzegano osoby z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi, ale nie podejmowano wysiłku, by je integrować z całą społecznością, ale raczej izolowano w mniej lub lepiej przystosowanych ośrodkach – najczęściej prowadzonych przez kościół czy zakony. Bariery techniczne i finansowe nadal skazują niepełnosprawnych na życie poza bieżącym nurtem, dlatego dzisiaj zmieniamy przestrzeń architektoniczną i przede wszystkim mentalną, by integrować nasze, zorganizowane życie z niepełnosprawnością. Tak to my mamy wiele do nadrobienia, by spotkać i poznać człowieka, który jest taki jak my, jednak przez życie przechodzi ze znacznie większymi utrudnieniami. Mam pełne przekonanie, że to my – tzw. pełnosprawni, możemy się dzięki tym kontaktom wiele nauczyć, za co pozostaje jedynie dziękować.

Fundacje ZPKM prowadzą m.in. 6 Ośrodków Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych i 2 Placówki Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych. W tym miejscy chciałbym wspomnieć o wyjątkowym dziele jaki prowadzimy w Krakowie, tj. o Maltańskim Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom, który organizuje pomoc dla dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem, chorobami genetycznymi i ich rodzin. Ośrodek ten wypracował unikalne i efektywne metody pomocy, które dzisiaj uznawane są za jedne z najlepszych w Europie i które znajdują tam naśladowców.

Z niepełnosprawnością należy się integrować a niepełnosprawnym trzeba dziękować za to, że uczą nas wrażliwości, przypominają o tym co najważniejsze.

W imieniu Zakonu Maltańskiego w Polsce – dziękuję.

Aleksander Tarnowski

Prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

Gietrzwałd 2014 »

DSCF3814
Gietrzwałd 2014
Jak co roku ekipa z Barczewa wybrała się do Gietrzwałdu by uczestniczyć w Uroczystościach odpustowe i pokanonizacyjnych św. Jana Pawła II. Relacja zdjęciowa w Galerii.

Ironman za nami »

Po-biegu-witany-przez-grupę-z-Barczewa-i-Rodzinę
Ironman za nami
Nikt chyba łącznie z panem Tomkiem nie spodziewał się takiego rezultatu. Czas 12 godzin i 23 minut to ponad 14 kwadransów jakie nadrobił nasz darczyńca. Na mecie czekała na niego rodzina, przyjaciele i ekipa z Barczewa. Akcja wciąż trwa – dalej można zadeklarować swoją kwotę. Darowiznę można wpłacać na konto:
Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska”
Nr rachunku bankowego PKO BP S.A.
51 1020 1156 0000 7602 0089 7512
z dopiskiem „TT – respiratory”

Raz jeszcze gratulacje i ukłony za ten niewiarygodny wyczyn. Zapraszamy po raz kolejny na blog Pana Tomka z obszerną relacją ze startu.


Ogłoszenie

W czwartek 11 września o godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie z członkami rodzin pacjentów przebywających w szpitalu. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej (2 piętro). Po zebraniu dyrekcja zaprasza wszystkich chętnych na na ognisko.


Ironman Coraz bliżej »

 

Ironman Coraz bliżej.

Do rozpoczęcia Ironmana zostało kilka dni. Wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla Pana Tomka za inicjatywę, hart ducha i ogrom pracy włożony w przygotowania. Dzięki zainteresowaniu mediów ( liczne wywiady i reportarze m.in. w Rzeczpospolitej , TVP czy TVN) akcja nabrała tempa i z każdym dniem istnieje coraz większa szansa na zrealizowanie postawionego celu. Do Malborka wyruszy nasza ekipa by dopingować i wspomóc Pana Tomka w tym morderczym wyścigu z czasem. Najnowsze wpisy i informacje o przygotowaniach są dostępne na blogu Pana Tomka pod adresem: http://zakonmaltanski.pl/ekstremalnie/


IronMan za 2 miesiące »

WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI, PRZYJMIJ HONOROWY ZAKŁAD BY RATOWAĆ INNYCH!

Z inicjatywy Zakonu Maltańskiego w Warszawie ruszyła akcja zbierania środków na zakup respiratorów dla naszego Szpitala. Pomysłodawcą akcji jest Pan Tomasz Tarnowski, członek ZPKM, który podejmie próbę pokonania najdłuższego z triathlonów – Ironmana (3,8km wpław, 180km na rowerze i 42km biegiem) podczas zawodów w Malborku, 7 września br. – Castle Triathlon Malbork. Pan Tomasz ma 48l., jestem amatorem, nigdy nie startował w żadnym triathlonie! Na co dzień normalnie pracuje, a trenuje, m.in na pożyczonym, 20letnim rowerze. Pomysł jest prosty. Każdy może zadeklarować dowolną kwotę za każde „urwane” 15 minut z limitu 16 godzin (maksymalny czas ukończenia). Przykładowo: wynik 14h20min oznacza, 5 kwadransów poniżej limitu, czyli wyliczenie darowizny : 5x deklarowana kwota (np. 20 zł) = 100 zł. Oczywiście można przekazać lub zadeklarować z góry określoną darowiznę – szczegóły na stronie http://zakonmaltanski.pl/ekstremalnie/ gdzie znajdują się również relacje z przygotowań, lista wspierających i inne.

Wystawa Obrazów w Galerii Sztuki Synagoga »

Wystawa Obrazów w Galerii Sztuki „Synagoga”

foldery
Dnia 24 Czerwca odbędzie się wystawa obrazów namalowanych dla pacjentów Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie.
W Programie:
13:00 – występ chóru „Moderato” z Barczewa
13:30 – wernisaż wystawy
15:30 – Msza św. w kaplicy Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie

Serdecznie zapraszamy

Aktualizacja 25.06.2014:

W dniu 24.06.2014 w Barczewskie Synagodze odbył się wernisaż poświęcony artystom, którzy w darze serca namalowali obrazy dla chorych. Prace malarzy Uniwersytetu III wieku zawisną niedługo na ścianach szpitalnych sal. W ramach podziękowania malarze otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zwieńczeniem wernisażu była Msza Święta, która odbyła się w szpitalnej kaplicy w intencji Patrona i chorych. Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z uroczystości.

 

Wystawa Obrazów w Galerii Sztuki Synagoga – Galeria »

[oqeygallery id=11]

Wizyta i szkolenie Pana Profesora Jana Talara »

Wizyta i szkolenie Pana Profesora Jana Talara

 

W dniu 1 czerwca 2014r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej placówce Pana Profesora Jana Talara. Pan Profesor zwiedził ośrodek i złożył wizytę naszym pacjentom. Jednocześnie odbyło się pierwsze szkolenie dotyczące neurostymulacji wielozmysłowej pacjentów w stanie wegetatywnym, w którym wzięła udział duża część personelu medycznego zatrudnionego w zakładzie. Nasza placówka zdobyła duże uznanie Pana Profesora, który wyraził opinię, iż mamy duże możliwości i potencjał, które w dalszym rozwoju naszej działalności powinniśmy wykorzystać dla dobra pacjentów. Pan Profesor wyraził również chęć dalszej współpracy w zakresie szkoleń naszych pracowników i zapowiedział swoją kolejną wizytę w niedalekiej przyszłości.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Profesorowi za wizytę i ciekawe szkolenie. Mamy nadzieję, że poznane metody usprawniania uda nam się niezwłocznie wdrożyć w codziennej pracy z naszymi pacjentami.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne w dziale Galeria.

Praca – lekarze poszukiwani »

OGŁOSZENIE

Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie /zakład opiekuńczo – leczniczy/ pilnie zatrudni lekarza pulmonologa lub w trakcie ww. specjalizacji. Poszukujemy również anestezjologów.
Warunki pracy i płacy do uzgodnienia.
Informacje pod nr telefonu: 89/ 514 14 70.

Wizyta J.E. Arcybiskupa Wojciecha Ziemby »

ziembaCAM00078b
W dniu 14 maja 2014r. mieliśmy wielki zaszczyt gościć w naszej placówce J.E. Arcybiskupa Wojciecha Ziembę Metropolitę Warmińskiego z osobami towarzyszącymi. J.E. Arcybiskup W. Ziemba odwiedził chorych przebywających w naszym zakładzie oraz odmówił modlitwę w szpitalnej kaplicy w intencji pracowników oraz pacjentów i ich rodzin. Na koniec na pamiątkę złożonej wizyty Ksiądz Arcybiskup dokonał wpisu w Księdze Pamiątkowej naszego ośrodka. W imieniu pracowników i pacjentów zakładu bardzo dziękujemy za modlitwę i błogosławieństwo.

Dyrektor Ryszard Kudła
Wicedyrektor Edyta Skolmowska

10 lat w UE – dzień otwarty »

Niedziela 11 maja była dniem otwartym w Powiatowym Szpitalu Pomocy Maltańskiej. Była to doskonała okazja do zapoznania się z personelem oraz metodami leczenia stosowanymi w naszym szpitalu. W świetlicy szpitalnej można było zobaczyć prace wykonane przez naszych podopiecznych.
wielIMG_20140511_144047 IMG_20140511_144036

Życzenia wielkanocne »

wiel

Życzenia Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy wiosenne życzenia,
aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach,
rodzinach i domach zagościła radość, spokój
i wielka nadzieja odradzającego się życia.
Niech Zmartwychwstały Chrystus
oświeca nam drogi codziennego życia,
obdarza błogosławieństwem
i pomaga życie czynić szczęśliwym.

Dyrekcja i pracownicy

Niedziela palmowa »

W niedzielę palmową 13 kwietnia o godzinie 15 odbyła się Msza Św. w kaplicy szpitalnej, na której zostały poświęcone palmy zrobione przez naszych podopiecznych. Msza została odprawiona w intencji naszych pacjentów ich rodzin oraz personelu.

Komunikat »

 

KOMUNIKAT

 

W związku z zaistniałą sytuacją zatrucia pokarmowego u 26 pacjentów naszego zakładu w dniu 16 lutego 2014r. Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie informuje, iż w dniu dzisiejszym, tj. 18 lutego 2014r. stan pacjentów uległ całkowitej poprawie. U wszystkich pacjentów wszystkie objawy nieżytu żołądkowo – jelitowego ustąpiły i chorzy czują się dobrze. Nikomu z pacjentów nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

                                                                                              Dyrektor

                                                                                         Ryszard Kudła

                                                                                   Z-ca dyr. ds. medycznych

                                                                                      Edyta Skolmowska

Zaproszenie na wernisaż »

 

ZAPROSZENIE

Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda

Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie

„Pomoc Maltańska” Oddział w Barczewie

oraz

Grupa Malarska prof. Tadeusza Brzeskiego „TO MY”

działająca przy

Warmińsko – Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie

 

serdecznie zapraszają

 

na wernisaż wystawy obrazów namalowanych w darze serca

dla pacjentów

Szpitala Pomocy Maltańskiej w Barczewie,

który odbędzie się dnia

31 stycznia 2014r. o godz. 16.00

w holu Ratusza w Olsztynie  przy Placu Jana Pawła I

Historia aktualności 2013r. »

Podziękowanie dla Szkoły Podstawowej nr1 w Barczewie »

 

„Dla cierpiących najmniejsza radość

jest wielkim szczęściem”

Sokrates

 

 

Szanowna Pani Dyrektor

JOLANTA PASTUSZENKO

Szkoła Podstawowa Nr 1

im. Feliksa Nowowiejskiego

w Barczewie

 

W imieniu pacjentów i pracowników Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” Oddział w Barczewie pragniemy złożyć serdeczne wyrazy podziękowania nauczycielom i uczniom – wolontariuszom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie za wizytę w naszej placówce w dniu 20 grudnia 2013r. i przygotowanie pięknego występu świątecznego dla naszych pacjentów.

 

To miłe spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia uświetnione kolędami i życzeniami sprawiło naszym przewlekle chorym pacjentom i ich rodzinom ogromną przyjemność i pozwoliło, aby czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa stał się bardziej radosny i wzruszający.

 

Dziękując za kolejną wizytę w naszej placówce jesteśmy przekonani, że pozostanie ona na długo w pamięci pacjentów i ich rodzin, a także pracowników Szpitala.

 

 

 

Dyrektor Wicedyrektor ds. medycznych

Ryszard Kudła Edyta Skolmowska

Podziękowanie dla Gimnazjum nr1 w Barczewie »

„Dla cierpiących najmniejsza radość

jest wielkim szczęściem”

Sokrates

 

 

Szanowna Pani Dyrektor

ALICJA SAWICKA

Gimnazjum nr 1

im. Ziemi Warmińskiej

w Barczewie

 

 

W imieniu pacjentów i pracowników Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” Oddział w Barczewie pragniemy złożyć serdeczne wyrazy podziękowania nauczycielom i uczniom – wolontariuszom Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie za wizytę w naszej placówce w dniu 17 grudnia 2013r. i przygotowanie pięknego występu kolęd i jasełek oraz kartek świątecznych z życzeniami dla naszych pacjentów.

 

Chcielibyśmy podziękować za szczególną wrażliwość na drugiego człowieka i radość, którą wnosicie w życie innych swoją obecnością. Za wsparcie i trud włożony we wszelkie przygotowania związane z uroczystościami świątecznymi dla naszych pacjentów oraz za bezinteresowną pomoc i życzliwość okazaną naszej placówce i pacjentom, którzy dobrze znają ból i cierpienie, a rzadziej przeżywają chwile radości.

 

Szczególne podziękowania chcielibyśmy skierować do nauczycieli – Pani Katarzynie Więckowskiej za przygotowanie jasełek, Pani Annie Bułakowskiej za przygotowanie występu kolęd oraz Paniom Irenie Klimaszewskiej i Alicji Czarneckiej – Zyskowskiej za przygotowanie z grupą uczniów – wolontariuszy kartek bożonarodzeniowych dla naszych pacjentów.

 

Dziękując za wizytę jesteśmy przekonani, że serdeczne życzenia i miła atmosfera podczas Państwa wizyty w naszej placówce pozostaną na długo w pamięci pacjentów i ich rodzin, a także pracowników Szpitala.

 

 

 

Dyrektor Wicedyrektor ds. medycznych

Ryszard Kudła Edyta Skolmowska

 

Ogłoszenie o stażystach »

Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda FPKM w Warszawie „Pomoc Maltańska” Oddział w Barczewie informuje, że poszukuje osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy do odbycia stażu na stanowisku:

 • fizjoterapeuty – wymagane wykształcenie: licencjat fizjoterapii lub mgr fizjoterapii
 • opiekuna medycznego – wymagania: kurs opiekunki w DPS lub podobne.

Staże będzie można odbywać po zakwalifikowaniu przez UP w terminie od stycznia 2014r.

Prośba o zakup świeczek »


Tam, gdzie jest nadzieja i cierpienie

tam i my jesteśmy….


Dyrekcja i Pracownicy Powiatowego Szpitala Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” Oddział w Barczewie bardzo serdecznie zapraszają Państwa do zakupu świeczek wigilijnych ze znakiem maltańskim w cenie 10 zł za sztukę.

Dochód ze sprzedaży świeczek zostanie przekazany na konto Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” z przeznaczeniem na potrzeby naszego zakładu.

Świeczki można zakupić w sekretariacie zakładu.

Wystawa Malarstwa Pani Antoniny Szulc »

Uprzejmie informujemy, że na terenie naszego zakładu już drugi raz została zorganizowana wystawa malarstwa Pani Antoniny Szulc.

Pani Antonina Szulc jest olsztynianką od 1945 roku. Malarstwo uprawia od wczesnych lat szkolnych, obecnie w różnych technikach: olej, akryl, gwasz i batik. Jej ulubioną techniką jest akwarela. Inspiruje ją piękno ziemi warmińskiej podczas wszystkich pór roku. Lubi malować zimę, która, jak twierdzi, może być ciepła i kolorowa.

Od wstąpienia do KPA „Sąsiedzi” w 1989 roku systematycznie uczestniczy w wystawach zbiorowych, organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie oraz w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie.
Malarka łączy pasję z pracą zawodową – umiejętności artystyczne wykorzystuje podczas zajęć terapeutycznych z młodzieżą i dorosłymi. Oddana pracy społecznej na rzecz niepełnosprawnych, od lat uczestniczy w plenerach malarskich w Spychowie i Bartoszycach. Jest także ilustratorką tomików poezji oraz książek dla dzieci.
Została dwukrotnie wyróżniona już w 1994 i 1997 roku, kolejny raz w 2004 roku w VIII Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej „Pejzaż Ojczyzny” w Skierniewicach, zaś w 2009 roku odebrała nagrodę Burmistrza Miasta Mrągowo, gdzie zajęła ponadto III miejsce w 38. Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej. Trzy lata później, w 41. Przeglądzie, odebrała nagrodę Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich. W 2012 roku otrzymała też wyróżnienie w XXII Konkursie Plastycznym dla Twórców Nieprofesjonalnych im. Pawła Wróbla w Katowicach.

Projekt Malarski »

Z wielką przyjemnością i radością pragniemy Państwa poinformować, że rozpoczęliśmy projekt mający na celu upiększenie wnętrz naszego ośrodka, a w szczególności sal chorych, celem stworzenia miejsca bardziej miłego i przyjaznego ciężko choremu człowiekowi.
Grupa malarska pod przewodnictwem Pana prof. UWM Tadeusza Brzeskiego działająca przy Uniwersytecie III Wieku w Olsztynie w ramach wolontariatu podjęła się namalowania obrazów, które zostaną powieszone w salach chorych.
Malowanie prac zostało już rozpoczęte i mamy nadzieję, ze piękne dzieła sztuki malarskiej jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia ozdobią wnętrza naszego zakładu.

ZIP w Barczewie »

Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie

uprzejmie zawiadamia, że

3 grudnia 2013r. w godzinach 10.00 – 14.00

w siedzibie szpitala przy ul. Niepodległości 9

będzie uruchomione

stanowisko obsługi ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta)

NFZ w Olsztynie.

Aby założyć konto ZIP należy być osobą pełnoletnią

i zgłosić się osobiście z dowodem osobistym.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW BARCZEWA I OKOLIC !!!

 

Zwiększenie ilości łóżek! »

 

Uprzejmie informujemy, że udało nam się wygospodarować trochę przestrzeni na terenie placówki i możemy zwiększyć ilość łóżek dla chorych do 77 miejsc.

Mamy nadzieję, ze pozwoli to na skrócenie czasu oczekiwania na miejsce w naszym zakładzie.

Mamy CYBER – OKO!!! »

Z wielką radością chcielibyśmy Państwa poinformować, że dzięki nawiązaniu współpracy z Katedrą Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej udało nam się uruchomić w naszej placówce system CYBER – OKO !

Jesteśmy jedyną placówką w województwie warmińsko – mazurskim i czwartą w Polsce, która posiada ten system.

         Cyber – Oko jest to system sterowania komputerem za pomocą wzroku użytkownika, który pozwala na nawiązanie kontaktu z pacjentem w stanie minimalnej świadomości.

System ten jest testowany od kilku lat w zakładzie opiekuńczo – leczniczym w Toruniu wśród pacjentów w młodym wieku, których stan zdrowia w momencie wyjścia ze szpitala był określony jako stan wegetatywny.

W naszym zakładzie również mamy takich pacjentów, choć zdecydowana większość z nich jest w wieku podeszłym. Stąd pomysł podjęcia próby zastosowania tego systemu wobec naszych pacjentów.

Jesteśmy bardzo ciekawi efektów wdrożenia tego innowacyjnego projektu, o czym będziemy Państwa informować na bieżąco.

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA »

Chcielibyśmy Państwa również poinformować, że jeszcze w październiku uruchomimy w naszym ośrodku nową salę terapeutyczną pn. Sala Doświadczania Świata.

Sala Doświadczania Świata to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, które nawiązuje do prenatalnego środowiska życia człowieka i służy prowadzeniu terapii polisensorycznej.

Głównym celem jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców zmysłami wzroku, dotyku, słuchu, węchu i smaku, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji przez osoby z niepełnosprawnością. Ponadto budowanie u osób w niej przebywających poczucia radości, bezpieczeństwa, a co za tym idzie wzajemnego zaufania i komunikacji poprzez dostarczanie im określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych pobudzających zmysły do działania.

Odbiorcami tego typu terapii są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami, np. z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, chorobą psychiczną, zaburzeniami mowy na tle nerwicowym, osoby z demencją.

Innymi słowy to nauka życia przez życie, to celowe kształtowanie bodźców w celu wywołania zaplanowanych wrażeń i uczuć. Umożliwia poznawanie poprzez, patrzenie, słuchanie, dotykanie, wąchanie i smakowanie – czyli tworzenie globalnego, wielozmysłowego obrazu danego pojęcia.

Cele stymulacji zmysłów w Sali Doświadczania Świata:


ZMYSŁ WZROKU

 • zyskanie poczucia i świadomości światła
 • ćwiczenie koncentracji na bodźcach wzrokowych
 • usprawnianie umiejętności spostrzegania swoich części ciała i przedmiotów w otoczeniu
 • rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i kierunkowości spostrzegania
 • stymulowanie koordynacji wzrokowo –ruchowej
 • usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej
 • poszerzanie doświadczeń wzrokowych oraz pamięci wzrokowej

 

ZMYSŁ SŁUCHU

 • ćwiczenie umiejętności koncentracji na bodźcach słuchowych
 • poszerzanie doświadczeń słuchowych
 • zmniejszanie lęku przed nowymi dźwiękami
 • stymulowanie koordynacji słuchowo – ruchowej i słuchowo – wzrokowej
 • ćwiczenie umiejętności różnicowania dźwięków otoczenia i mowy oraz różnicowania różnorodnych dźwięków

 

ZMYSŁ DOTYKU

 • poszerzenie doświadczeń i rozwijanie zdolności postrzegania
 • poprawa poczucia i świadomości ciała oraz  orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni
 • ćwiczenie zdolności manipulacyjnych
 • rozwój aktywności ruchowej

 

ZMYSŁ WĘCHU

 • poszerzenie doświadczeń zmysłu
 • ćwiczenie zdolności kojarzenia zapachu z sytuacją, lokalizacji zapachu
 • budowanie wyobrażeń i wiedzy na temat otaczającego świata
 • wspomaganie usprawniania narządów artykulacyjnych


ZMYSŁ SMAKU

 • rozwijanie percepcji smakowej
 • poszerzenie preferencji smakowych
 • wspomagająco w terapii jedzenia i terapii logopedycznej

 

STYMULACJA PRZEDSIONKOWA

 • ćwiczenie odpowiedniego napięcia mięśniowego
 • rozwijanie poczucia i świadomości ciała, orientacji w schemacie ciała oraz orientacji w przestrzeni
 • usprawnianie umiejętności koncentracji uwagi
 • rozwijanie aktywności

Przenosiny do Barczewa »

W dniu 30.07.2012 zaplanowaliśmy przenosiny naszego Szpitala z Olsztyna do Barczewa. Pierwsze karetki z pacjentami wyruszą już po godzinie 8 rano. Operacja potrwa cały dzień. Nowych pacjentów będziemy przyjmować już w pierwszych dniach sierpnia.

Prośba o Kwiaty »

W związku z przeniesieniem w niedalekiej przyszłości naszego zakładu do nowego budynku w Barczewie, gdzie chcielibyśmy stworzyć dla naszych obecnych i przyszłych pacjentów miłą, serdeczną i domową atmosferę zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich chętnych o przekazanie nam dużych roślin doniczkowych, które stałyby się ozdobą naszej placówki.

Za wszystkie dary będziemy bardzo wdzięczni i z góry serdecznie dziękujemy!

Dyrekcja i pracownicy zakładu

Nabór pacjentów – Barczewo »

W związku z rozszerzeniem działalności naszego zakładu w nowym budynku w Barczewie w połowie 2012r. Szpital Pomocy Maltańskiej w Olsztynie uprzejmie informuje, że w trybie ciągłym przyjmujemy wnioski o przyjęcie pacjentów do zakładu opiekuńczo – leczniczego.

Kompletne wnioski można składać u zastępcy dyrektora ds. medycznych w administracji zakładu w Olsztynie przy ul. Warszawskiej 30 /wejście przy kaplicy z drugiej strony budynku dyrekcji Szpitala UWM w Olsztynie/.

Druki wymaganych dokumentów można pobrać ze strony internetowej naszego zakładu w zakładce „Dokumenty do pobrania”.

Informacja odnośnie Szpitala w Barczewie »

INFORMACJA

Szpital Pomocy Maltańskiej w Olsztynie uprzejmie informuje, że zgodnie z informacją otrzymaną ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie zakończenie robót remontowo – budowlanych w budynku byłego szpitala zakaźnego w Barczewie nastąpi z dniem 31 maja 2012r., a oddanie budynku do użytkowania – 30 czerwca 2012r.

Dyrekcja Szpitala

Zakończenie naboru do Barczewskiej Filii Szpitala »

Z dniem 30.09.2011r. kończymy przyjmowanie dokumentów do pracy w Barczewskiej Filii Szpitala Pomocy Maltańskiej. Informacja o rozpoczęciu rozmów kwalifikacyjnych zostanie podana na naszej stronie.

Plany na Barczewo »

Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarda Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” Oddział w Olsztynie z końcem 2011r. zostanie przeniesiony do nowej siedziby w Barczewie do budynku po byłym szpitalu zakaźnym.
Nowy zakład znajduje się w pięknie położonym miejscu na wzgórzu, z którego roztacza się ładny widok na Barczewo. Budynek otacza duża zielona przestrzeń z wieloma okazałymi drzewami i sadem jabłoni. Wokół budynku powstaną alejki spacerowe dla naszych pacjentów i osób odwiedzających, na których będą mogły bez przeszkód poruszać się wózki inwalidzkie. Naprzeciwko głównego wejścia do zakładu powstanie letnia kawiarenka, w której podczas spaceru będzie można wypić pyszną kawę i zjeść smaczne łakocie. Nieco dalej jest przewidziany duży parking dla osób odwiedzających i personelu.
Niedaleko budynku szpitala znajduje się piękny staw otoczony alejkami spacerowymi.

W nowej siedzibie będziemy mogli przyjąć jednorazowo 67 obłożnie chorych pacjentów, w tym na początku 7 pacjentów wymagających przewlekłej wentylacji medycznej i ok. 40 pacjentów w stanie wegetatywnym. Pacjenci będą przebywali w salach 2 – i 3 – łóżkowych wyposażonych w nowy sprzęt medyczny, łóżka i szafki przyłóżkowe.
Do dyspozycji pacjentów będzie dział rehabilitacji, sale terapii zajęciowej i sale dziennego pobytu. Będziemy mieli również dużą salę konferencyjną, gdzie planujemy organizować różne występy artystyczne i inne uroczystości. W głównym budynku będzie także piękna kaplica, z której będą mogli korzystać wszyscy potrzebujący modlitwy i wsparcia duchowego.
W nowym zakładzie ulegnie zwiększeniu kadra medyczna sprawująca bezpośrednią opiekę nad naszymi pacjentami – będzie więcej pielęgniarek, opiekunek medycznych, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, psychologów, logopedów itp. Nasz zespół wzbogaci się również o nowych lekarzy różnych specjalności medycznych.
Chcielibyśmy również rozwinąć w Barczewie ideę wolontariatu i mamy nadzieję znaleźć chętnych wolontariuszy do pracy z pacjentami.

Aby wzbogacić naszą ofertę terapeutyczną chcielibyśmy wprowadzić nowe terapie, które pomogą nam nawiązać lepszy kontakt i dadzą możliwość komunikacji z pacjentami. W związku z rozszerzeniem działu rehabilitacji będziemy mieć większe możliwości w zakresie usprawniania chorych i łagodzenia różnych dolegliwości.
Jednym z naszych priorytetów jest i będzie ścisła współpraca z rodzinami pacjentów. Chcielibyśmy otoczyć opieką wszystkich potrzebujących wsparcia duchowego, emocjonalnego, informacyjnego czy edukacyjnego. Jesteśmy otwarci i chętni do szerokiej współpracy.

Nabór do Barczewskiej filli Szpitala »

27.01.2011

Szpital Pomocy Maltańskiej w Olsztynie ogłasza nabór osób chętnych do pracy w zakładzie opiekuńczo – leczniczym w Barczewie.

Planowany prawdopodobny termin zatrudnienia – styczeń 2012r.

Poszukiwane są osoby na następujące stanowiska pracy:

§ lekarz

§ pielęgniarka

§ opiekunka medyczna

§ fizjoterapeuta

§ terapeuta zajęciowy

§ psycholog

§ logopeda

§ pracownik socjalny

§ salowa

Wykaz dokumentów, które należy złożyć:

§ list motywacyjny ze wskazaniem formy zatrudnienia /umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa kontraktowa/ oraz wymiaru czasu pracy

§ CV z uwzględnieniem aktualnych danych kontaktowych

§ dokumenty potwierdzające kwalifikacje, tj. dyplom ukończenia szkoły / studiów, prawo wykonywania zawodu, zaświadczenia o ukończonych kursach zawodowych

§ zaświadczenie ze szkoły / uczelni w przypadku aktualnego odbywania nauki

§ referencje

Dokumenty należy składać w siedzibie Szpitala Pomocy Maltańskiej w Olsztynie przy ul. Warszawskiej 30.

Wymagania kwalifikacyjne dla poszczególnych rodzajów stanowisk pracy:

LEKARZ

§ czynne prawo wykonywania zawodu

§ specjalizacja w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lub chorób wewnętrznych lub neurologii lub pulmonologii lub rehabilitacji medycznej lub psychiatrii lub w trakcie odbywania ww. specjalizacji

PIELĘGNIARKA

§ czynne prawo wykonywania zawodu

§ kurs kwalifikacyjny lub specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej lub pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych lub anestezjologii i intensywnej terapii lub pielęgniarstwa rodzinnego lub pielęgniarstwa opieki paliatywnej lub w trakcie odbywania ww. kursów/ specjalizacji

§ mile widziane kursy specjalistyczne w zakresie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, EKG, leczenia ran, podstaw opieki paliatywnej lub inne mające zastosowanie w opiece długoterminowej

§ doświadczenie zawodowe w pracy z przewlekle chorymi

 

OPIEKUNKA MEDYCZNA

§ kwalifikacje opiekuna medycznego lub w trakcie odbywania nauki

§ doświadczenie zawodowe w pracy z przewlekle chorymi

 

FIZJOTERAPEUTA

§ licencjat fizjoterapii lub magister fizjoterapii lub w trakcie odbywania nauki

§ doświadczenie zawodowe w pracy z przewlekle chorymi

§ mile widziane kursy specjalistyczne w zakresie różnych metod fizjoterapii, np. metody Bobath

TERAPEUTA ZAJĘCIOWY

§ instruktor terapii zajęciowej lub studia podyplomowe w zakresie terapii zajęciowej

§ doświadczenie zawodowe w pracy z przewlekle chorymi

PSYCHOLOG

§ studia wyższe w zakresie psychologii

§ specjalizacja w dziedzinie psychologii klinicznej lub w trakcie odbywania nauki

§ doświadczenie zawodowe w pracy z przewlekle chorymi

LOGOPEDA

§ studia podyplomowe w zakresie logopedii lub neurologopedii

§ doświadczenie zawodowe w pracy z przewlekle chorymi

PRACOWNIK SOCJALNY

§ wykształcenie kierunkowe

§ min. 5-letni staż pracy w zawodzie

SALOWA

§ doświadczenie w pracy na stanowisku salowej / sprzątaczki w szpitalu

§ znajomość procedur w zakresie profilaktyki zakażeń szpitalnych oraz higieny szpitalnej

UWAGA!

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami są planowane w II i III kwartale 2011r.

Projekt szkoleniowy „ Wzrost jakości opieki medycznej na Warmii i Mazurach przez wsparcie szkoleniowe NZOZ” »

20.01.2011

Projekt szkoleniowy „ Wzrost jakości opieki medycznej na Warmii i Mazurach przez wsparcie szkoleniowe NZOZ”

Działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Projekt jest realizowany w ramach umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy

Przedsięwzięcie skierowane jest do przedsiębiorstw z województwa warmińsko-mazurskiego, działających w obszarze służby zdrowia. Jednym z nich jest Przychodnia Lekarska ELMED z siedzibą w Szczytnie, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, prowadzący podstawową i specjalistyczna opiekę medyczną oraz Szpital Pomocy Maltańskiej w Olsztynie udzielającym świadczeń z zakresu opieki długoterminowej wobec osób przewlekle chorych.

Celem ogólnym projektu jest zwiększenie do sierpnia 2011r jakości świadczonych usług medycznych w ww. placówkach przez podniesienie umiejętności zawodowych ich pracowników.

 

Cele szczegółowe:

§ zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze stresem i zachowań asertywnych

§ poprawa umiejętności interpersonalnych w zakresie komunikacji i współpracy w zespole wśród pracowników

§ podniesienie umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim i językiem migowym

§ zwiększenie kompetencji w zakresie udzielania pierwszej pomocy

§ nabycie umiejętności komunikacji z pacjentem i jego rodziną

§ poprawa warsztatu pracy pielęgniarek z wykorzystaniem metody superwizji

§ zwiększenie możliwości wykorzystania potencjału pracowników, dzięki nabyciu przez kadrę kierowniczą wiedzy w zakresie coachingu

Pracownicy Szpitala Pomocy Maltańskiej w Olsztynie, w terminie styczeń 2011r. – lipiec 2011r., wezmą udział w następujących szkoleniach:

§ asertywność

§ radzenie sobie ze stresem

§ współpraca w grupie, budowanie zespołu, komunikacja interpersonalna

§ praca z pacjentem i jego rodziną

§ rozwiązywanie problemów w pielęgniarstwie metodą superwizji

§ moduł szkoleniowy dla kadry kierowniczej ze strategii zarządzania: coaching

Wartością dodaną projektu będzie podniesienie standardu świadczonych usług przez firmy, wzrost zadowolenia pacjentów i ich rodzin, co bezpośrednio przełoży się na poprawę pozytywnego postrzegania przez otoczenie, a co za tym idzie wzrost ich pozycji na rynku usług medycznych. Realizacja szkoleń i doradztwa zwiększy wiedzę i kompetencje pracowników, podniesie ich samoocenę, co przełoży się na poprawę funkcjonowania wybranych obszarów firmy i w dalszej perspektywie na wzrost konkurencyjności na rynku. Osiągnięcie rezultatów i produktów przyczyni się do realizacji celów projektu, gdyż pracownicy z firm objętych wsparciem zostaną wyposażeni w wiedzę zgodną z potrzebami firm i podnoszącą ich umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Projekt będzie realizowany w terminie XI.2010r. – VIII.2011r.

Przenosiny Szpitala z Olsztyna do Barczewskiej filii »

29.04.2010

Od 01.01.2012r. planowane jest przeniesienie Szpitala z Olsztyna do modernizowanego obecnie obiektu poszpitalnego w Barczewie. Realizowane jest to w ramach umowy: „Poprawa jakości opieki długoterminowej w regionie poprzez modernizację i wyposażenie barczewskiej filii Szpitala Pomocy Maltańskiej w Olsztynie”.

Instytucję zarządzającą w ramach zawartej umowy reprezentuje p. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głównym beneficjentem jest Powiat Olsztyński reprezentowany przez Starostę Olsztyńskiego.

Partnerem w realizacji projektu jest Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” w Warszawie i Szpital Pomocy Maltańskiej pw. bł. Gerarada Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska” oddział w Olsztynie.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress