Zakon Maltański

Zakon Św. Jana z Jerozolimy to jedna z najstarszych instytucji zachodniej i chrześcijańskiej cywilizacji. Powstały w Jerozolimie ok. 1050r. jest zakonem świeckim, tradycyjnie o charakterze wojskowym, rycerskim, szlacheckim. Ma 12 500 członków.

Niektórzy z nich to Bracia, którzy składali śluby posłuszeństwa. Inni Kawalerowie i Damy są członkami świeckimi, oddając się sprawowaniu chrześcijańskich cnót i dobroczynności. Rycerze Maltańscy wyróżniają się swoim zaangażowaniem w doskonaleniu duchowości w Kościele oraz pracy w służbie ubogim i chorym.

Zakon Maltański pozostaje wierny swym zasadom skupiającym się w haśle Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum – Obrona Wiary i Służba Ubogim i Cierpiącym.

Zasady te spełniają się poprzez ochotniczą pracę Dam i Kawalerów w niesieniu pomocy humanitarnej oraz działalność medyczną i społeczną.

Suwerenny Zakon Maltański jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego. Posiada własną konstytucję, paszporty, znaczki, organizacje publiczne. Obecnie Zakon prowadzi działalność w przeszło 120 krajach, utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 102 państwami – wiele z nich nie są katolickie – jak również z organizacjami europejskimi i międzynarodowymi. Zakon Maltański jest neutralny, bezstronny i apolityczny, co pozwala mu grać rolę mediatora pomiędzy państwami.

W dniu 11 marca 2008r. dożywotnim przywódcą Zakonu został wybrany IX Wielki Mistrz Fra’ Matthew Fetting.

Zakon a Republika Maltańska

Zakon niedawno powrócił na Maltę po podpisaniu umowy z rządem maltańskim, która udzieliła Zakonowi używanie Fortu St. Angelo przez okres 99 lat. Usytuowany w mieście Birgu, Fort był własnością Zakonu od 1530r. do zajęcia wyspy przez Napoleona w 1798r.. Dziś po renowacji w Forcie odbywają się uroczystości historyczne i kulturowe związane z Zakonem Maltańskim.

 

Źródło: www.zakonmaltanski.pl

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress