Jak rozpoznac zawal serca

Jak rozpoznać zawał serca?

Dodany przez Admin

Zawały serca są często spowodowane nagromadzeniem się płytki miażdżycowej w tętnicach. Ta płytka może spowodować oderwanie skrzepu krwi i przejście przez krwioobieg do serca.

Ważne jest, aby ludzie wiedzieli, co powoduje zawał serca, aby byli bardziej świadomi swoich czynników ryzyka.

Objawy zawału serca

Zawał serca to nagły przypadek medyczny, który może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie szybko leczony. Objawy zawału serca to ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy i nudności.

Objawy zawału serca są często opisywane w następujący sposób:

  • Ból w klatce piersiowej, który trwa dłużej niż kilka minut lub ustępuje i powraca
  • Duszność
  • Zawroty
  • Mdłości

Przyczyny zawału serca

Zawały serca mogą wystąpić nagle i bez ostrzeżenia. Są one spowodowane różnymi czynnikami, w tym wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, paleniem tytoniu, wysokim poziomem stresu i otyłością.

Chociaż objawy zawału serca różnią się w zależności od przyczyny zawału, zazwyczaj obejmują ból w klatce piersiowej lub ucisk, który trwa dłużej niż kilka minut i czasami promieniuje do szczęki lub szyi.

Najczęstszą przyczyną zawału serca jest choroba wieńcowa (CAD). Dzieje się tak, gdy płytka nazębna gromadzi się w jednej lub kilku tętnicach dostarczających krew do mięśnia sercowego.

Zawały serca są spowodowane wieloma czynnikami, w tym wysokim ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu, rodzinną historią chorób serca, paleniem tytoniu i cukrzycą.

Leczenie zawału serca

Pierwszym krokiem w leczeniu zawału serca jest zadzwonić pod numer 911 lub zwrócić się o pomoc lekarską. Jeśli nie masz tętna, drogi oddechowe są zablokowane lub nie oddychasz normalnie, natychmiast poszukaj pomocy medycznej. Jeśli te objawy utrzymują się lub nasilają po ustabilizowaniu się przez służby ratunkowe, nadszedł czas, aby ponownie zadzwonić pod numer 911.

Leczenie zawałów serca obejmuje resuscytację krążeniowo-oddechową i defibrylację (leczenie wstrząsowe).


07-01-22

© szpitalmaltanski.pl 2022